O autorovi

 Peter Šrank

Drevorezbe sa so zanietením venuje už od svojich 11 rokov. Jeho prvým učiteľom bol nitriansky rezbár Miroslav Polák. Neskôr vyštudoval SOU - Š. A. Jedlíka v Nitre, odbor umelecké rezbárstvo, kde po skončení štúdií pôsobil dva roky ako majster odborného výcviku. V živote vystriedal niekoľko povolaní, ale podľa jeho slov to bola práve tvorivá práca s drevom, ktorá ho podržala v každej situácii. Dnes po mnohých rokoch je pre neho konečne nielen záľubou a potešením, ale aj živobytím a môže sa jej tak venovať naplno.

Praca_s_drevom_3.jpg

     Časti jeho tvorby dominujú sakrálne motívy – sochy svätcov, kríže, pomníky, krížové cesty či betlehemy životnej veľkosti. Je autorom Poslednej večere - dreveného súsošia Krista a dvanástich apoštolov, ktoré je doteraz jeho najväčším dielom. Jedná sa zároveň o slovenský unikát, nakoľko ide o najpočetnejšiu drevorezbu od jediného autora u nás. Súsošie je umiestnené v areáli Nitrianskeho hradu. Diela prezentované vlastnou tvorbou vychádzajú z jeho predstáv, myšlienok, osobného prežívania a fantázií. „Oslobodzovanie krásy v dreve zakliatej“ mu dáva priestor na relaxáciu, vnútornú spoveď a očistu. Alebo ak práve treba, umožňuje mu do dreva ukryť svoje emócie. Miesto v jeho tvorbe majú aj „veselé dielka“ na báze detských, rozprávkových motívov či námetov zo zvieracej ríše a komerčnejšie práce vychádzajúce z predstáv a želaní jeho zákazníkov (lavičky, reliéfy, dekoračné predmety s vinárskou, poľovníckou tematikou a pod.). Úsmevné postavičky vodníkov pri potoku Kadaň sú novodobým poznávacím znakom jeho rodnej obce – Veľký Lapáš, kde ako umelecký rezbár pôsobí. V posledných rokoch sa pri tvorbe často inšpiruje aj udalosťami, ktoré sa stali na Slovensku a výtvormi reaguje na aktuálne dianie v našej spoločnosti. Plastikou s názvom Smútiace Tatry napr. reagoval na živlom zničené veľhory, inšpirovaný politickými udalosťami na Slovensku vytvoril dielo Môj hlas či sochu s tematikou prezidentských volieb pre Ivana Gašparoviča. Soškou nešťastnej matky s dvomi deťmi s výstižným názvom Čakanie si uctil obete havárie leteckého nešťastia, pri ktorom zahynulo 42 slovenských vojakov vracajúcich sa z misie v Kosove. A udalostí, ktoré ho nenechali chladným, bolo na Slovensku viac. Nečakaný odchod Paľa Demitru, Slotove výroky, reality show na Slovensku...Svoje výtvory prestal počítať pri čísle tristo. Väčšina z nich je roztrúsená po celom Slovensku (Bratislava, Voderady, Senec, Nitra, Kalná nad Hronom, Vráble, Smrečany a i.) a niektoré i v zahraničí (Francúzsko, Serena v Grécku, Piliscsaba v Maďarsku). Svoju tvorbu prezentoval na výstavách Mladý tvorca a Agrokomplex v Nitre, na Klokočinskom jarmoku a festivaloch Divadelná Nitra 2006, Hlavné mesto Európy 2013, Rukami a srdcom 2012 vo Voderadoch. Pravidelne sa zúčastňuje rezbárskych sympózií v Plaveckom Štvrtku, Lozorne, v Malackách, Moravskom sv. Jáne, Vysokej pri Morave, Bardejovských kúpeľoch, Veľkom Lapáši, Podhájskej, Stupave, v Nitre na Cyrilo-metodských slávnostiach. Ocenený okrem iného aj "Pamätným listom sv. Gorazda" od ministra školstva a na Medzinárodnom sympóziu mladých rezbárov. 
Foto: Vlado Cebo

logo vyrite.png

Je nositeľom regionálnej značky "regionálny produkt PONITRIE" vyjadrujúcej, že ide o produkt kvalitný a jedinečný vo vzťahu k regiónu.

mini18sk_1.jpg

Credits

Copyright © 2019 PS-REZBAR • Built with Concrete5 CMS • Theme by c5mix and AeronetPrihlásiť sa

Concrete5 Appliance - Powered by TurnKey Linux