O autorovi

Peter Šrank

 

Drevorezbe sa so zanietením venuje už od svojich 11 rokov. Jeho prvým učiteľom bol nitriansky rezbár Miroslav Polák. Neskôr vyštudoval SOU - Š. A. Jedlíka v Nitre, odbor umelecké rezbárstvo, kde po skončení štúdií pôsobil dva roky ako majster odborného výcviku. V živote vystriedal niekoľko povolaní, ale podľa jeho slov to bola práve tvorivá práca s drevom, ktorá ho podržala v každej situácii. Dnes po mnohých rokoch je pre neho konečne nielen záľubou a potešením, ale aj živobytím a môže sa jej tak venovať naplno.

peter_srank.jpg

Časti jeho tvorby dominujú sakrálne motívy – sochy svätcov, kríže, pomníky, krížové cesty či betlehemy životnej veľkosti. Je autorom Umučenia Krista a Poslednej večere - dreveného súsošia Krista a dvanástich apoštolov, ktoré je doteraz jeho najväčším dielom. Jedná sa zároveň o slovenský unikát, nakoľko ide o najpočetnejšiu drevorezbu od jediného autora u nás. Súsošie bolo v rokoch 2015-2019 vystavené v areáli Nitrianskeho hradu, v súčasnosti ho môžu návštevníci vidieť na Dvore u rezbára v Malom Lapáši, kde je dielo umiestnené z dôvodu jeho komplexnej obnovy. 

 

Foto: Vlado Cebo

Diela prezentované vlastnou tvorbou vychádzajú z jeho predstáv, myšlienok, osobného prežívania a fantázií. „Oslobodzovanie krásy v dreve zakliatej“ mu dáva priestor na relaxáciu, vnútornú spoveď a očistu. Alebo ak práve treba, umožňuje mu do dreva ukryť svoje emócie. Miesto v jeho tvorbe majú aj „veselé dielka“ na báze detských, rozprávkových motívov či námetov zo zvieracej ríše a komerčnejšie práce vychádzajúce z predstáv a želaní jeho zákazníkov (lavičky, reliéfy, dekoračné predmety s vinárskou, poľovníckou tematikou a pod.). Úsmevné postavičky vodníkov pri potoku Kadaň sú novodobým poznávacím znakom jeho rodnej obce – Veľký Lapáš, kde ako umelecký rezbár pôsobí. V posledných rokoch sa pri tvorbe často inšpiruje aj udalosťami, ktoré sa stali na Slovensku a výtvormi reaguje na aktuálne dianie v našej spoločnosti. Plastikou s názvom Smútiace Tatry napr. reagoval na živlom zničené veľhory, inšpirovaný politickými udalosťami na Slovensku vytvoril dielo Môj hlas či sochu s tematikou prezidentských volieb pre Ivana Gašparoviča. Soškou nešťastnej matky s dvomi deťmi s výstižným názvom Čakanie si uctil obete havárie leteckého nešťastia, pri ktorom zahynulo 42 slovenských vojakov vracajúcich sa z misie v Kosove. A udalostí, ktoré ho nenechali chladným, bolo na Slovensku viac. Nečakaný odchod Paľa Demitru, Slotove výroky, reality show na Slovensku...


Svoje výtvory prestal počítať pri čísle tristo. Väčšina z nich je roztrúsená po celom Slovensku (Bratislava, Voderady, Senec, Nitra, Kalná nad Hronom, Vráble, Smrečany a i.) a niektoré i v zahraničí (Francúzsko, Serena v Grécku, Piliscsaba v Maďarsku). Svoju tvorbu prezentoval na výstavách Mladý tvorca a Agrokomplex v Nitre, na Klokočinskom jarmoku a festivaloch Divadelná Nitra 2006, Hlavné mesto Európy 2013, Rukami a srdcom 2012 vo Voderadoch. Ocenený okrem iného aj "Pamätným listom sv. Gorazda" od ministra školstva a na Medzinárodnom sympóziu mladých rezbárov.

Jeho betlehem s názvom Fantázia dreva s ďalšími 5 exponátmi reprezentoval Slovensko na 44. ročníku prestížnej výstavy betlehemov z celého sveta organizovanou Pápežskou radou na podporu novej evanjelizácie pod názvom „100 presepi in Vaticano“ v Ríme v dňoch 7.12.2019-13.1.2020.

 

Pravidelne sa zúčastňuje rezbárskych sympózií v Plaveckom Štvrtku, Lozorne, v Malackách, Moravskom sv. Jáne, Vysokej pri Morave, Bardejovských kúpeľoch, Podhájskej, Stupave, v Nitre na Cyrilo-metodských slávnostiach. V posledných rokoch sám organizuje rezbárske sympóziá vo vinohradoch v Malom Lapáši, pri ktorých vznikajú jedinečné umelecké diela. Tie sa potom vynímajú medzi zelenými radmi viniča ako stála expozícia jeho prác ako aj diel ďalších majstrov svojho remesla ako napr. Alojza Machaja, PaedDr Miroslava Poláka či Vladimíra Tináka.

Je nositeľom regionálnej značky "regionálny produkt PONITRIE" vyjadrujúcej, že ide o produkt kvalitný a jedinečný vo vzťahu k regiónu. 

 

 

 

 

mini18sk_1.jpg

Je nositeľom regionálnej značky "regionálny produkt PONITRIE" vyjadrujúcej, že ide o produkt kvalitný a jedinečný vo vzťahu k regiónu.

 


 

Credits

Copyright © 2024 PS-REZBAR • Built with Concrete5 CMS • Theme by c5mix and AeronetPrihlásiť sa

Concrete5 Appliance - Powered by TurnKey Linux